Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

banka11

На денот за борба против сиромаштијата стотина семејства од Кавадарци добија пакети со храна од Банката за храна. Веќе подолг период оваа организација заедно со општината, градоначалникот и бизнис секторот води грижа за луѓето кои не можат да си обезбедат ниту еден оброк во текот на денот.

Кавадаречката банка за храна е меѓу лидерите во земјава, вели Роберто Паризов од невладината „Еко живот“ што несебично волонтира.

„Стварно сме значаен пример во Македонија и сме меѓу лидерите. Пример сме како треба да изгледа банкарството со храна и посебно грижата за справување со вишокот храна и донирање на таа храна на оние на кои им е најпотребна. Тука сме 365 дена во годината да обезбедиме што повеќе храна за нив,  заедно со општинските институции и со бизнис секторот.  “ вели Паризов.

Тој нагласува дека интересот за донирање кај компаниите бил  се поголем, а се  повеќе се зголемувала хуманоста и интересот за донирање кај граѓаните од Кавадарци.

Градоначалникот Митко Јанчев денешниот работен ден го започна од просториите на банката за храна.

“Сиромаштијата постои меѓу нас во општеството и граѓаните и мора да се трудиме да ја тргниме, но во целост тоа е не возможно. Заедно со „Еко живот“ и Банката за храна, ние како општина, бизнис секторот и сите институции помагаме со основните прехранбени продукти за најсиромашните“  вели Јанчев./А.Д

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .