kozuvcanka1

22.06.2020

Кожувчанка ДОО денеска во ЈЗУ Универзитетска клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација, интензивно лекување и ургентен центар донираше медицинска опрема во вредност од 10.000 евра, за заштита на пациентите во новонастанатата состојба со COVID19 кризата во нашата држава.

29104020 409127802863522 5187769840105947136 n(20.06.2020)  Продолжува да се шири корона вирусот во Кавадарци. Регистрирани се уште два нови случаи.

bolnicaKV fin

19.06.2020

Доктор од кавадаречката болница е нов позитивен случај на Ковид 19 во Кавадарци, потврдуваат од Центарот за јавно здравје.

sportskasalaJasmin fin

17.06.2020

Вчеравечер околу 19.30 часот во полициската станица во Кавадарци, шеесет и осум годишниот дедо Ќ.М. од Кавадарци пријавил дека во понеделникот вечерта десет години помладиот сограѓанин С.К го натепал неговиот внук.

muzejКавадарци ќе добие вински музеј. Денеска градоначалникот Митко Јанчев со министерот за локална самоуправа Горан Милевски и в.д директорот на Вардарски плански регион Игор Андреев, извршија увид во градежните работи на поранешната винска куќа, која до 7 септември годинава ќе стане вински музеј. Исто така од денеска се започнува со доградба на уште 700 метри на кејот, од мостот „Слога“ до Ваташа...

ugostiteli kavadarciВо знак на револт поради рестриктивните мерки во работењето угостителите во Кавадарци вечерва во 19 часот ги затворија своите објекти. Најавија дека нема да работат се додека не бидат повикани на преговори,  со цел да се изнајде начин за нормално функционирање на рестораните, кафулињата и останатите објекти.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново