tikvesko ezeroИсправна е за капење и наводнување на земјоделските површини водата од вештачката акомулација Тиквешко Езеро, потврдија денеска од Центарот за јавно здравје Кавадарци.

67541985 2465068030383910 6792341528510464000 nПоголема безбедност, како и непречено движење по градските улици се приоритетите на општина Кавадарци во решавањето на проблемите во сообраќајот.

policiskastanicakv fin

Полициската страница Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.Ч.(27), Љ.Т.(30) и С.О.(20), сите од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на пари“.

policijakavadarci fin

Teшка сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Опел корса“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од З.М.(60) од Кавадарци и патничко возило „Фолксваген Голф“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од М.Г.(61)од Кавадарци.

66647554 767434260339592 3629781800785543168 nЗдравко Чолиќ и Јелена Розга се главните ѕвезди на годинашнава стопанско туристичка и културна манифестација „Тиквешки гроздобер“ што ќе се одржува од 6 до 8 септември во Кавадарци. Во чест на грозјето и виното ќе се испишува нова приказна под отворено небо. Организаторот денеска ја објави официјална програма, од каде може да се види дека „Гроздоберот“ годинава нуди содржини за сите возрасти.

policijaТриесет и осум годишен кавадарчанец вчера попладне бил повреден во својот дом од 20 годишен свој сограѓанин. Најпрво меѓу нив имало вербална расправија, за да подоцна У.С му нанесе убодна рана од остар предмет. Од полицијата информираат дека расправијата била поради паричен долг.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново