100953340 166373184921496 3917014666487791616 o

29.05.2020

Во кавадаречкиот суд денеска  се одржа судење во постапка за деца согласно одредбите од Закон за правда на децата.

bolnicaKV fin

28.05.2020

Во Полициска станица Кавадарци,вчера во 16.05 часот ,било пријавено дека во Општата болница Кавадарци била донесена со тешки телесни повреди М.Д.С.(37) од с.Бегниште која се повредила при извршување на работни задачи во фирма во Кавадарци.

policiskastanicaKV fin

27.05.2020

Одделението за внатрешни работи Кавадарци поднесе Кривична пријава против М.Ф.(65) поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, казниво по чл.260 од Кривичниот законик на РСМ.

kvonlajnsednica fin

27.05.2020

Родителите чии деца посетуваат градинка се ослободени од плаќање на надоместок за април и мај, вака денеска едногласно одлучи советот на општина Кавадарци. Одлуката беше донесена во рамки на 41-та седница која се одржа онлајн, поради здравствените протоколи.

98184759 2735268503363860 998551450751598592 nКавадарчани и ваташани ќе имаат можност наскоро да пешачат неколку километри или да возат велосипед по новата патека која ја гради општината од Ваташа до Моклиште.

IMG 0fa6c22973b3cc33e86e826a0140a84d VВработените во Основен суд Кавадарци самоиницијативно се организираа и започнаа активност за реновирање на внатрешноста на судската зграда – информираше денеска претседателот на судот д-р Лазар Нанев.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново