slik1

Само проверени вести со факти можат да информираат, е пораката содржана во шеснаесет медиумски производи, осум телевизиски прилози и осум новинарски текстови  за веб портал,  со актуелни теми создадени од  осумдесет и четири средношколци од Кавадарци и Велес. Тие во изминативе шест месеци беа вклучени во проектот „Читај меѓу редови“ што го реализираше Фондација „Фокус“ од Велес, во гимназиите „Добри Даскалов“ од Кавадарци и „Кочо Рацин“ од Велес.

54436532 2379100522313995 5570001197642809344 nДва мошне значајни проекти за подобрување на патната инфраструктура и безбедноста во сообраќајот се реализираат во Кавадарци.

izvor Lukar stara rekaГолем дел од Кавадарци и околината е без вода за пиење. Настанал дефект на главната водоводна линија на цевка Фи-450, потврдија од ЈП Комуналец.

53136670 2369717586585622 4489120566766206976 n„Пајак“ возилото од понеделник ќе биде ставено во функција на средување на хаоаост кој владее со паркирањето во Кавадарци. Од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев информираа дека ќе се интервенира најпрво на хаварисаните возила, кои ќе бидат дистрибуирани до депото на „Северен булевар“.

104533Војници од Армијата на Република Македонија со свои колеги од САД денеска на армискиот полигон Криволак изведоа заедничка воена вежба. Уште еднаш македонските војници покажаа дека можат рамо со рамо да учествуваат во вакви интервенции.

policija kavadarci29 годишна кавадарчанка пријавила во полиција дека нејзиниот поранешен сопруг врз неа извршил обљуба. Од полицијата го потврдија настанот.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново