Колку се почитуваат правилата и стандардите во известувањето од страна на новинарите и медиумите во земјава  и како да се изврши само регулација беа дел од прашањата на кои се разговараше на денешната дебата што ја организира Советот за етика во медимите.

 

Иако веќе календарски пролетта пристигна пред еден месец, ладниот бран кој од вчера пристигна во земјава  ги побеле со снег планините. Снежна покривка од неколку сантиметри утринава има и на Кожув./A.Д

Со цел поголема безбедност во сообраќајот од денеска во Кавадарци се започна со обновување на хоризонталната сообраќајна сигнализација.

Од новиот центар на градот кон општинската зграда и денеска се движеа  граѓаните кои беа дел од протестниот марш, организиран од граѓанското движење „Протестирам“. Кавадарчани повторно побараа оставка од претседателот Иванов, одложување на изборите закажани за 5 јуни.

Мирно и достоинствено вечерва кавадарчани излегоа на протест против одлуката на претседателот Иванов за помилување. Дадоа  поддршка на Специјалното јавно обвинителство и побараа да одговараат сите кои направиле криминал.

Паркот на револуцијата во Кавадарци беше местото каде подржувачите на ГДОМ и членовите на ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржаа протест преку кој упатија порака дека се за одржување на изборите на 5 јуни.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново