Кавадаречката компанија „Кожувчанка“ секогаш ги следи светските трендови и ги имплементира истите во своето работење. Токму новините кои се дел од инвестициите за годинава денеска беа претставени на прес конференција во Стопанската комора на Македонија.

Целосно изгоре фабриката за производство на брикети, сопственост на „Кабран амбалажа“ лоцирана во поранешниот ДИК „Страшо Пинџур“. За среќа, повредени од страотниот пожар нема.

Кучињата скитници и понатаму во голем број шетаат по кавадаречките улици. Граѓаните стравуваат за својата безбедност и безбедноста на децата. Тие во повеќе наврати реагирале до општината, но проблемот тешко се решава. Постојано има нови кучиња за кои не се грижи никој.

И покрај дождот кавадарчани излегоа на протест на „Шарената револуција. Демонстрантите протестниот марш го започнаа од новиот центар на градот, се движеа по улица „Илинденска“ и стигнаа до градскиот плоштад. Демонстрантите и на овој протест фрлаа со јајца и боја. Фасадата на општинската зграда и скалите од плоштадот беа целосно покриени со боја.

Лозарството, овоштарството, градинарството и останатото земјоделско производство се соочуваат со големи проблеми поради глобалните климатски промени. Стручњаците нагласуваат дека во текот на интензивна вегетација, во периодот на оплодување на земјоделските производи драстични промени на температурата ќе имаат негативен одраз по растителното производство.

На само 5 км од град Кавадарци, поминувајќи низ село Ваташа и приказната за 12 загинати деца, на преминот во рамнината од котлината, под Витачево, под мирисот на природата на Кожув планина, во центарот на градењето на историјата на Тиквешкиот регион денес а и многу одамна, познато под месноста Моклиште, како пупка од гроздова лоза никнува еден од најтоплите и најсовремените ресторани во Тиквешкиот регион и воопшто во Македонија.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново