Темата гроздобер во Македонија секоја година е со исти актери, исти проблеми се анализираат и за исти проблеми се раговара и преговара. Иако навидум се чини дека некои работи се менуваат, сепак во суштина тоа не е така. Во тек е бербата на винското грозје кое е и најзастапено на лозовите површини во тиквешијата. За момент гроздоберот поради дождот е прекинат, но не се прекинати стравувањата на лозарите, кога ќе го оберат грозјето на кого да го продадат, за колку пари и кога ќе им се плати.

Во рамки на 52-то издание на стопанско туристичката и културна манифестација „Тиквешки гроздобер“ вечерва се одржа винскиот карневал. Карневалската процесија ја предводеа кралицата и кралот на гроздоберот. По нив следуваа настапите на дваесетина маски од училиштата во Кавадарци и маски од збратимените и пријателски градови на Кавадарци од земјава и странство. Плоштадот и улиците каде се движеше карневалската поворка беа преполни.

Многу музика и забава за сите генерации нуди годинашнава стопанско туристичка манифестација Тиквешки Гроздобер. Легендарните „Рибља чорба“ и  „Парни Ваљак“ се само дел од музичката понуда. Ќе се пие вино, а ќе се јаде и грозје. Кавадарци од утре ги отвора вратите за сите добронамерници кои сакаат да поминат незаборавен викенд во градот на грозјето и виното.

„Кожувчанка“ утринава повторно со донација за настраданите од поплавите со нови 25 илјади литри од водата за пиење „Изворска“. Во изминатите 48 часа ова е втора донација на компанијата која и вчера испрати еден камион со иста количина на вода за пиење. Од таму велат дека нивниот хуман гест има за цел барем малку да им помогне и им го олесни секојдневието на луѓето погодени од природната непогода.

Викендов во Кавадарци, Заводот за здравствена заштита Велес ќе изврши запрашување против комарци.

Дваесетина дена коритото на реката Луда Мара е речиси без вода. Го нема ниту биолошкиот миниум кој согласно закон е потребен да протекува. Екологистите го кренаа својот глас. Реагираат и жителите на Ваташа, но и кавадарчани. Бараат итна интервенција на инспекциските служби и останатите надлежни структури да се реши овој проблем пред целосно да се уништи флората и фауната во реката.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

           

Општина Велес ја информира јавноста дека, првото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 07 јуни (недела) 2020 год. во периодот од 05.00 до 06. 30 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 08 јуни (понеделник) 2020 год.

Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

 
   
   
   
   

Најново