Молитви за богата и бериќетна година, денеска на Свети Трифун, заштитникот на лозарите упатија  производителите на грозје во Тиквешијата. Тие денеска извршија симболично закројување, со што го означија и стартот на новата производна реколта.

Две лица се повредени во сообраќајна несреча што се случила попладнево околу 14.30 часот на регионалниот пат Кавадарци – Прилеп, кај местото викано „Фаришка Спирка“.

Во последната деценија вкупните инвестиции за најсовремена опрема за преработка и одлежување на виното како и за модернизација и унапредување на производството на врвни вина во винарската визба „Тиквеш“ надминуваат 30 милиони евра. Во нив се пресметани и планираните 670 илјади евра годинешни инвестиции. Обемот, темпото и структурата на  вложувања, во изминатите три години, му овозможија на Тиквеш да го достигне и одржи посакуваното ниво на квалитет на вината од севкупното портфолио, рече генералниот директор на винарската визба, Игор Илиевски.

Најголемиот број заболени од грип во Кавадарци и Росоман од почетокот на сезоната  се регистрирани изминатата недела. Во центарот за јавно здравје Кавадарци матичните лекари пријавиле 187 грипозни лица.

Мерните инструменти во метеоролошката станица во Кавадарци се искршени. Непозанти вандали фрлале со камења на куќарката каде се поставени термометрите. Денешниот вандалски чин е само еден од низата кон овој објект лоциран позади СОУ „Ќиро Спанџов Брко“.

Двајца малолетници во дискотека по полноќ и пушење цигари во угостителски објект затекнале во Кавадарци инспекторите на Управата за јавни приходи заедно со полицијата. Контролата ја направиле изминатиот викенд во повеќе угостителски објекти во Кавадарци додека прекршувањата на законите се регистрирани во дискотеката „Ал Пачино“  и кафетеријата „Експрес кафе“.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново