Почина жена од Ковид-19 во велешка болница од вкупно 26 пациенти на лекување

Објавено на 5 декември, 2021 во 16:47

Жената почина на 73 годишна возраст по само два часа откако била примена на болничко лекување. Таа имала повеќе коморбидитети како висок крвен притисок, хрончна белодробна болест и ДМ. Освен неа денеска е примен уште еден пациент на болничко лекување.

Дваесет и двајца од пациентите се згрижени на Инфективно и четворица на Интерно Б оддел. Од нив позитивни се 18 пациенти додека за еден се чека резултат од тест. На кислородна поддршка се 10 пациенти.

Помеѓу болните има и седум негативни пациенти.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.