Проблемот со калта и водата на гробиштата кај „Св. Спас“ ќе се реши но за изметот од добитокот зависи од совеста на стопаните

Објавено на 23 септември, 2021 во 16:44

Чешмата и особено водата од цементното корито што се слева по патот кој води кон гробните парцели на велешани во црквата „Св. Спас“, надвор од оградениот камен ѕид,  на дел од нив им создава проблеми. До Дума.мк пристигна пишана реакција на граѓанка која побара решение на овој и уште неколку проблеми со конкретни одговори од надлежните институции. Како што пишува во дописот на велешанката „граѓаните коишто Ги посетуваат вечните почивалишта на нивните блиски поради вировите и калта не можат да пристапат до чешмата за да наполнат вода што им е потребна за уредување на гробните парцели“. Исто така, таа посочи дека на гробните места шетале и газеле животни и стока коишто оставале измет.

Надлежен во Велес за одржување на гробните парцели е ЈКП „Дервен“. Оттаму одговорија на поставените прашањата на Дума.мк со тоа што соопштија дека ги знаат проблемите на граѓаните и барале решение но не успевале во целост да ги решат. Тоа го аргументираат со тоа што во два наврати се обиделе да ги заградат гробиштата со столбчиња и жица кои биле цел на крадци. Минатата година, по втор пат, била реализирана активноста за оградување на постоечките гробни парцели но исто како и претходно столбчињата и жицата не останале на местата кадешто ги поставиле ниту седум дена. Двете кражби се пријавени во СВР Велес и за тоа постојат документи. Исто така, проблем со поставувањето на ограда создава и пат што мине низ гробните парцели и води кон крајниот дел на велешката населба Рамина. Патот се користи за поминување на возила и транспорт на стоки од страна на тамошните жители.

Освен одговорите на управата на ЈКП „Дервен“ во контакт со раководителката на Сектор водовод, Родна Јанева, на Дума.мк и беше соопштено дека проблематичната чешма и цементно корито претпријатието го изградило за сопствени потреби, поточно за вработените во службата за одржување на хигиена и за чуварите но не и за потребите на граѓаните.

-Чешмата, за којашто прашувате, не треба да ја користат граѓаните. За нив има изградено чешма во самиот двор на црквата. Таа чешма располага со сите услови за полнење на вода и има и цементно корито кадешто може да се измијат предметите од гробните парцели. Тоа што проблематичната чешма е активна е резултат на барање од граѓани но ако таа создава сериозни проблеми тогаш комуналното претпријатие ќе најде решение како да ја користат само вработените а потоа и да се исклучува за да не им создава проблеми на сопствениците на гробните места,  додаде Јанева.

За проблемот со изметот од магарињата и коњите, на двајца сопственици, коишто живеат во непосредна близина на гробиштата, Дума.мк одговор побара од Сектор комунална хигиена поточно од Одделение за гробишта. Оттаму соопштија дека во повеќе наврати се правени обиди за спречување на сопствениците да ја пуштаат стоката слободно да шета низ гробните парцели. Освен пријавите до СВР Велес испратени се и писма до Агенција за пасишта, којашто е надлежна за издавање на дозволи на напасување на стока како и до Ветеринарна станица Велес, се со цел сопствениците на гробните парцели да ги немаат проблеми што ги посочуваат.

-Чуварите и работниците за одржување на хигиена имаат обврски да ги чистат од смет и кастрат дрвјата како и да ја косат тревата на патеките, помеѓу гробните парцели. Уредувањето внатре во гробната парцела е обврска на сопствениците. Имаме сериозни проблеми, како јавно комунално претпријатие, со влегувањето на стоката на парцелите што се составен дел на гробиштата на црква „СВ. Спас“. И покрај пријавите и писмата до агенцијата не може да се искоренат навиките на сопствениците на магариња и коњи да не ги пуштаат на напасување во гробните парцели. Кражбите се чести исто како и нарушувањето на редот на самите гробни места. Ќе додадам дека е тоа што на пет локации поставени се корпи и на две канти за смет во коишто поголем дел од граѓаните коишто ги посетуваат гробните места го фрлаат сметот. Таа количина на смет редовно се изнесува, рече раководителот Гане Циунов.

Тој додаде дека по последното невреме, изминатава сабота, се урнал и дел од камениот ѕид околу црква „Св. Спас“ на чие што санирање во моментов тие работи.

Дума.мк исто така ќе обезбеди став и од СВР Велес како и од Агенција за пасишта се со цел да се понуди трајно решение на проблемите на граѓаните со влегување на стоката на гробните парцели на Црква „Св. Спас“.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด