Со четири показни вежби се одбележа денот на пожарникарите во Велес (фото)

Објавено на 20 мај, 2023 во 12:32

Со уклучена сирена како знак за пожар, пожарникарите од Територијалната противпожарна единица во Велес, денеска, во Градскиот парк, изведоа четири показни вежби и го одбележаа 20 мај, денот на пожарникарите. Присутните, особено децата, имаа можност да видат како пожарникарите се спуштаат и рипаат од височина, спасуваат повредени луѓе со скала и спасуваат со спусница од височина.

Командирот на ТТПЕ, Димче Јованов, рече дека во територијалната пожарна единица вработени се вкупно 33 пожарникари но 20 од нив учествувале во денешните показни вежби.

-Првата вежба беше рипање од височина на душек, втората вежба ни беше со самоспасувачко јаже од височина, третата вежба беше спасување на повреден од височина со скала и четвртата вежба ни беше спасување со спусница од височина. Целта на овој настан е да се внимава и пази на почетничките пожари. Во било која ситуација кога граѓаните ќе забележат некој почетен пожар, доволно е само да се јават на бројот 193 со цел ние веднаш да испаднеме на терен и да помогнеме таму кадешто е потребно, додаде Јованов.

За време на настанот, младите велешани имаа можност и добро да ги разгледаат возилата и опремата којашто ја користат пожарникарите. Исто така, тие можеа да се качат во возилата, да се фотографираат и за момент да се почуствуваат како дел од екипата на пожарникари во нашиот град.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.