Талентирани средношколци и студенти создадоа уметнички дела на Спомен Костурница Велес (фото и видео)

Објавено на 27 мај, 2023 во 15:33

Во рамки на националната манифестација „29 Домијада“ се одржува Ликовна колонија во која учествуваат 10 средношколци и студенти. Колонијата се одржа на платото под Спомен костурницата каде средношколците и студентите сликаа мотиви од Велес.

Создадените уметнички дела ќе бидат промовирани попладнево откако ќе се изложат во Средношколски дом „Лазар Лазаревски“ во Велес.

Еве што забележа камерата на Дума.мк од престојот помеѓу младите уметници, учесници на колонијата.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.