Кривична за злоупотреба на службена положба за поранешен претседател на инвалидски пензионери во Велес

Објавено на 17 февруари, 2016 во 10:45

Седумдесет и осум годишниот П.П.од велешкото село Еловец заработи кривична пријава затоа што ја злупотребил службената положба и го оштетил буџетот на Здружението на инвалидски пензионери за околу илјада и сто евра.

Осомничениот додека бил претседател на Здружението, од буџетот со кој располагал незаконски си присвоил пари за себе а им давал различни суми на пари и на други членови по основ на плата и аванс во вкупен износ од шеесет и осум илјади денари. Тоа го правел без претходно донесена одлука од страна на извршниот одбор и на тој начин постапил спротивно на статутот на Здружението и го оштетил буџетот.

Против него СВР Велес поднесе кривична пријава поради сомнение дека сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“./Д.С

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.