Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Повреден возач на мопед е билансот на сообраќајната несреќа што попладнево околу 17 часот се случи на главната сообраќајница „8 Септември“ во Велес. Итната медицинска помош веднаш го пренесе повредениот во велешката болница. Мопедот остана да лежи на коловозот пред поранешниот хотел „Интернационал“ во строгиот центар на градот. Со него возачот најверојатно удрил во автомобилот марка „голф“ со велешки регистерски таблички во моментот кога возилото се симнувало од тротоарот пред зградата на Основниот суд на коловозот на улицата.

Додека ја фотографиравме случката полицијата вршеше увид на местото на несреќата. Тоа беше причина за создадените долги колони со возила, доцна попладнево, во центарот на Велес поточно на плоштад „Сармаале“.

Увидот треба да ги открие околностите и причините под кои се случила сообраќајката.

За неполни триесет часа ова е втора сообраќајна несреќа во Велес. Првата, со смртни последици, се случи вчера претпладне околу 10 часот на крстосницата на улиците „АСНОМ“ и „Андон Шурков“ помеѓу автомобил марка „рено матиз“ во сопственост на такси компанија и камион. Тешко повредениот возач на такси возилото С.А.(45) од Велес им подлегна на повредите на пат кон болница. Возачот на камионот С.А. (24) од селото Бузалково не беше повреден./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново