Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во ниту една земја во светот 96% од транспортот на стока не се превезува со камиони. Македонија е „раритетна држава“ и покрај тоа што трпи штети токму од ваквата состојба. Транспортирањето на стоката со камиони и шлепери неколку пати ја покачува цената на производите од една и од друга страна се уништуваат патиштата, рече вицепремиерот Кочо Анѓушев одговарајќи денеска на новинарско прашање на Дума.мк паралелно со подигнувањето на квалитетот на услугите во патничкиот сообраќај дали Владата размислува и за набавка на локомотиви и транспортни вагони.

- Владата заедно со министерот за транспорт и врски работи на специјална програма во делот на Македонски железници - Транспорт во соработка со ЕБРД и италијанскиот консултант, избран од ЕБРД, што како Стратегија до месец септември, годинава ќе биде готова. Тогаш ќе ја обзнаниме и мислам дека ќе биде во интерес на граѓаните затоа што се однесува токму на прашањето како да се подобри транспортот во Република Македонија. Таа треба да ја подобри сликата на транспортот на стока, рече вицепремиерот Анѓушев.

Во делот пак на патничкиот железнички сообраќај Анѓушев најави дека освен набавените патнички возови ЈП „Македонски железници“ сега ја чека испорака на локомотиви./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.