Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kocevski izjavuva

После големте катастрофи, со размери како на „Езеро Младост“, општините ќе мораат да ги менуваат своите приоритети усогласени со преоритетите на извршната власт. Приоритети морада им бидат граѓаните и животната средина. Владата ќе продолжи да го поддржува јакнењето на капацитетите на општините кои посебно внимание ќе треба да им посветат на противпожарните единици. Откако пожарникарите блок дотациите започнаа да ги добиваат од Министерството за одбрана наместо од МВР сега ќе следи нивно јакнење преку доекпрање и опремување со заштитни одела, мобилни станици, информатичка технологија и друго, рече премиерот Зоран Заев денеска на велешко „Езеро Младост“.

- Секоја година се зголемува буџетот на Министерството за обдрана со 0,2%. Тие пари треба да се распределат за сите безбедносни структури во државата. Најмногу за армијата и нејзината интероперабилност но и за останатите важни безбедносно цивилни структури. Тие растат и со ребалансот на буџетот ќе се зголемуваат. Ние сме среќни кога пожарникаите не работат но треба да бидат подготвени кога ќе добијат задача. Во годините наназад се донирале и се купувале возила но тоа е далеку од доволно. Ќе продолжиме со поголем интензитет да ги опремуваме противпожарните станици. Да ги доекипираме и технички да ги доопремиме, рече Заев.

Доекипирање е потребно и на Дирекцијата за заштита и спасување и воспоставување на многу посериозен систем на комуникација со инкорпорирање на цивилна заштита.

Zaev fin

Изјавата на премиерот Зоран Заев следеше по изјавите на командирот на велешката Територијална противпожарна единица , Љупчо Липидовски и командантот на скопската Територијална противпожарна единица, Владимир Симоновски кои раскажаа како се справуваа со огнот и како го изгаснаа пожарот на „Езеро Младост“.

- Спасивме голема катастрофа што можеше да се случи кога орнот висок осум метри се префрли преку автопатот Скопје - Велес и влезе во дворот на „Вулканизер Дине“. Додека пожарникарите со вода го бранеа плацот храброста на сопственикот да влезе во магацинот и од него со виљушкар да изнесе 12 оксигенски боци спречи голема експлозија која најверојатно ќе се одразеше над бензинската пумпа и Башино село па и над Велес. Сакам да им се заблагодарам на помошта на сите кои се одзваа на повикот за помош и помогнаа во справувањето со огнената стихија на езеро Младост, рече Липидовски.

OpstinafotkaezeroZaev fin

- Пристапивме во гаснењето на пожарот на местото во шумата каде што имаше најголема опасност од ширење на пожарот по автопатот и градот Велес. Во 21.25 часот завршивме со гаснењето во тој дел а потоа пристапивме на уште двете точки за да го локализираме пожарот околу час по полноќ. Потоа до 2 часот направивме обиколки за да не дојде до повторно палење, рече Симоновски./У.Ј

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново