Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Sekerinskanagovornica fin

Во денот кога италијанскиот Сенат и Велика Британија го ратификуваа НАТО протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во Алијансата, македонската армија е домаќин на компјутерски асистирана тактичка вежба ,,РЕГЕКС-19“ на која учествуваат војници од 22 земји од четири континенти. Вежбата се реализира под менторство на НАТО командите.

Oficeri1

,,РЕГЕКС-19“ ја покажа подготвеноста на Република Северна Македонија да организира големи вежби со учество на 2.700 припадници на различни армии и дека може да работи на софистицирани вежби со симулација затоа што поседува знаење и вештини, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска

Shekerinska vo Komanda za obuka Veles

- Тоа значи дека буквално сме во фото финиш и како држава со оваа вежба покажавме дека веќе функционираме како членка на алијансата, додаде Шекеринска.

Вежбата се реализира во Центарот за симулации на Командата за обука во касарната „Алексо Демниевски Бауман“ во Велес откако војниците на 17 армии од исто толку држави и 3 од држави членки на НАТО ја подготвуваа 12 месеци со иста заедничка цел.

Komandant fin

- Директно од ова место, градот Велес, Република Северна Македонија испраќаме цврста порака за стабилност и безбедност во регионот и пошироко, Генерал мајор Павле Арсовски.

oficeri

Денеска, на отворениот ден за гости полтполковникот на НАТО Лекристоф Леклер и полковникот на Армијата на Северна Република Македонија Звонко Мајсторски ја презентираа целта на вежбата, преку менторирање да се обучат припадници на армиите од нашата и земјите партнери на НАТО за планирање, организирање и реализирање на меѓународна вежба на бригадно ниво, согласно НАТО стандардите и процедурите./У.Ј

 

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .