Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kosturnicadrvca

Сите новозасадени садници со израснат чемпрес, што летово ги засадија акцијашите, во комплексот на Спомен костурница се искршени. Вандалскиот чин се случил минатата недела. Откриен беше ,изминатиот петок, кога членови на граѓанското здружение „Акцијаш ветерани“ направија обиколка на дрворедот што се засади покрај скалите до споменикот.

Kosturnicadrvceskrsheno

Тие ги открија искршените стебла на пет години стари садници кои беа засадени за време на собирот на акцијаши ветерани од просторите на поранешна Југославија што во Велес се одржа во октомври, по повод 60 годишнината од формирањето на Младинската работна бригада „Кочо Рацин“. Садниците требаше да го симболизираат почетокот на засадување на Акцијашка шума исто како Поетската шума што ја засадуваат во чест на Кочо Рацин секоја година , со по две садници, лауреатите на Рациновите средби.

kandelabriiskrsheni1

Но освен садниците, на долното плато, во културно историскиот комплекс се искршени и осум сијалици на канделабри.

Sijaliciiskrsheni

Нив општината ги постави летово откако ги извади старите во облик на фенери затоа што и тие беа искршени. Вандализмот кој се врши во комплексот на споменикот сега е помогнат и од целосниот мрак во вечерните и ноќни часови. Тогаш се крадат и дрвените летви од клупите за седење. 

klupibezletvicki fin

- Кога би имало чувар, како порано, ова нема да се случува. Сега изграденот објект во кој беше сместена чуварската служба е празен. Тоа ги охрабрува несовесните граѓани и пред се младите да прават што сакаат, рекоа граѓани кои живеат во непосредна близина на Спомен костурница. Надлежен за културно историскиот комплекс е Народен Музеј на Велес. Културната институција со години не добива пари за ангажирање на чуварска служба од Министерството за култура.

Вандализмот што се случува во културно историскиот комплекс Спомен костурница е пријавен во новоформираниот Центар за известување и командување на СВР Велес од каде се очекуваат информации поврзани со превземени мерки за откривање на сторителите./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново