Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Pratenici Murtezanov Ivanov i Misija na OBSE fin

Педесеттината ученици од велешките средни училишта, млади бригадири и акцијаши ветерани  денеска дадоа придонес во акцијата за пошумување на Езеро Младост. Акцијата ја организираа пратениците Панче Иванов и Агин Муртезани откако преку регионалната пратеничка канцеларија со проект обезбедија 1.000 евра од донаторот Мисија на ОБСЕ во Република Северна Македонија. Со парите се купија израснати садници.

Murtezanisadisadnica fin

PanceIvanovsadisadnica fin

- Со колегата Муртезани сме благодарни на Мисијата на ОБСЕ што препознаа приоритет и го доделија грантот за купување на садници. Средствата директно се префрлени на жиро сметката на ЈП „Национални шуми“ на кои исто така им благодариме за дадената логистика и расчистувањето на парцелата и што овозможија денеска да ја реализираме акцијата. Им благодарам и на младите од ЗГ „Акцијаш ветерани“ кои ги засадија садниците бидејќи тие најмногу ќе уживаат во благодетот на езерото со израсната шума. Воедно упатуваме порака да се вклучиме сите велешани за ова место повторно да биде „белите дробови на Велес“ и култно место како за нас велешани така и за сите добронамерни туристи, домашни и од странство, рече пратеникот Иванов.

На акцијата присуствуваа и претставници на Мисијата на ОБСЕ.

Езерото ја има потребната инфраструктура па затоа декоративните садници се засадуваат покрај пешачките патеки и трим стази.

Ljubinka Popova fin

- Садниците се претходно одгледувани во расадниците на ЈП „Национални шуми“. Едните се вертикални а другите во форма на топки. Тие се школовани и култивирани садници со уверенија за здравствена состојба и им е потребно полевање со голема количина на вода, од цистерни со вода кои единствено ги има ЈКП „Дервен“ и најверојатно тие ќе ги полеваат, рече Љубинка Попова раководител на ШС “Бабуна“.

DelcoiMonika fin

Во денешната акција за засадување на брегот на велешко езеро со нови садници, откако боровите шуми на површина од 200 хектари ги пеплоса пожарот изминатово лето, се вклучија и новинарите од Велес. Сите засадија по една садница, давајќи личен придонес и вклучувајќи се во акцијата „Езеро Младост со шума“.

Akcijasiroka fin

Со нив беше и велешанецот Боре Манев. Тој на осумнаесетгодишна возраст како бригадир ги копал каналите покрај патот до браната на сеуште неизградената акумулација, потоа ја засадувал боровата шума на брегот и денеска како акцијаш ветеран, повторно садеше нови садници крај „Езеро Младост“. Неговите осумдесетгодини не беа воопшто препрека да застане во бригадирскиот строј на Младинската работна бригада „Кочо Рацин“ која е на возраст од седумнаесет години. Ниту со членовите на ЗГ „Акцијаш ветерани“ кој од него се помлади две до три децени.

BORE

- Пред четири, пет месеци изгоре оваа шума. Мора да се обновува. Се си има свој век и траење. Така и оваа шума затоа мора од почеток да се почне, гледате и денеска пошумуваме. И ќе пошумувам додека можам. Овде мора да израсне нова шума. И се гордеам што со мене се млади луѓе кои се гаранција дека ќе му го вратиме сјајот на велешко езеро, рече Манев.

AkcijashiiMarjanco fin

GoceAleksosk fin

Од акцијата беше упатен апел до сите велешани, да се вклучат во акциите за пошумување на голините на „Младост“ по големиот пожар од летово./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново