Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Krvodaritelskaakcija1

Шеесет и седум велешани од кои 17 велешанки подарија крв во првата крводарителска акција годинава организирана од Црвен Крст на Македонија, Општинската организација во Велес и Заводот за трансфузиологија на Македонија. Пет од нив за прв пат ја покажаа својата хуманост.Акцијата ја следеа волонтерите на велешки црвен крст. Тие за секој крводарител обезбедија подарок.

Krvodaritelskaakcija2

Одзивот што денеска го покажаа граѓаните на Велес сосема одговара на постигнатите резултати во 2019 година во која велешката општинска организација е прва на листата со собрани крвни единици во државата.

Krvodaritelskaakcija5

- Освен Велес, ја покриваме и територијата на општините Чашка и Градско, каде лани со организираните акции и особено покажаниот одзив на сограѓаните го освоивме првото место на ранг листата во Македонија. Со тоа што го исполнивме годишниот план со 240, 68% поточно од планирани 1.861 крвна единица ние собравме 4.479 крвни единици во текот на 2019 година, рече секретарот на Црвен Крст во Велес, Орце Николовски.

Krvodaritelskaakcija4

Од вкупно даруваните 4.479 крвни единици, минатата година, за прв пат крв дарувале 528 граѓани. Тоа не е бројка за занемарување како и импозантната бројката од 904 која се однесува на жени крводарителки.

Денешната крводарителска акција се одржа во зградата не велешки театар „Џинот“./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново