Velespanorama fin

15.05.2020

Едно се инфицирало од член на семејството а второто од близок пријател. Во Велес има 48 активни случаи на вирусот, велат од Центарот за јавно здравје. Дваесет инфицирани сограѓани се лекуваат на Инфективното одделение во велешката болница а вчера попладне една пациентка, поради влошена здравствена состојба, е пренесена на Инфективна клиника во Скопје. Втора пациентка, по два негативни теста на земен брис, е оздравена и пуштена на домашно лекување.

Kocevski14.05

14.05.2020

Лоцирани се сите извори на зараза од страна на епидемиолозите од Центарот за јавно здравје Велес со тоа тие состојбата ја држат под контрола. Во последното деноноќие се регистрирани двајца новозаразени велешани или во Велес вкупно инфицирани, до денеска, се 111 граѓани. Исто така во евиденцијата на оздравени граѓани се евидентирани тројца со два негативни тестови. Се очекуваат резултатите со кои за целосно оздравени ќе се водат уште седум пациенти.

soobrakajkakajAgrija fin

14.05.2020

Дваесет и седум годишен маж се здоби со скршеници на кичма а три месечно бебе со повреди на глава кога автомобил марка „Рено“ со скопски регистерски таблички синоќа, околу 19 часот, излета од патот и падна на железничката линија Скопје – Гевгелија, на јужниот влез на Велес . Со авомобилот патувале уште три лица од кои една е мајката на бебето. Тие избегнале голема трагедија кога успеале да излезат од автомобилот пред во него да удри товарен воз.

infektivnooddelenie fin

13.05.2020

Новоинфицираниот велешанец е регистриран како случај вчера попладне и не е поврзан со ниту еден од досега идентификуваните кластери од страна на Центарот за јавно здравје. Починатиот возрасен пациент, на 76 години, е од Чашка. Тој беше примен на Инфективното одделение во велешката болница на 6 мај, годинава како инфициран со Ковид 19 и пациент кои боледува од повеќе хронични болести. Неговата здравствена состојба вчера нагло се влошила и настапила смрт.

Veles panorami

12.05.2020

Со позитивен тест на „Ковид 19“ во Велес, денеска, е еден сограѓанин додека поради влошена здравствена состојба по неколкудневно лекување од Инфективното одделение во велешката болница е префрлен 57 годишен маж со влошена здравствена состојба на Инфективната клиника во Скопје. Исто така од Инфективното одделение на ЈЗУ Општа болница Велес е испишан еден пациент кој покажал симптоми што укажувале на можна инфекција на коронавирус но резултатите од двата земени брисови се негативни.


Zelezenmostsonce fin

9.05.2020

Со шесте новозаболени, денеска, вкупниот број се искачи на 107 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 58 годишна возраст, хоспитализиран пред една недела со тешка форма на болеста, приклучен на механичка вентилација од 6 мај. Ова е петта жртва на опасното инфективно заболување во градот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново