patseloIvankovci fin

Тројца патници, кои патувале во ист автомобил, се повредени во верижен судир што утрово, петок, 17 јануари се случи на локалниот пат кон село Иванковци и во кој учествувале вкупно пет возила. Повредените патници се здобиле со лесни телесни повреди. На местото на несреќата, во непосредна близина на селските гробишта, интервенирала една екипа со едно возило на Итната медицинска помош при ЈЗУ Здравствен дом Велес.

PustaKulasoobrakajka2

Почина триесет и осум годишката кавадарчанка што се здоби со тешки повреди во верижниот судар, кај „Пуста Кула“ на автопатот Велес – Скопје. Жената почина нешто по 15 часот, на КАРИЛ, како последица на повредите на главата.

policijastop fin

Две возрасни лица во животно загрозувачка состојба за што се веднаш препратени на скопските клиники и две деца од кој на едното во моментов се врши оперативен зафат во хирушките сали на велешка болница се повредени во сообраќајна несреќа што попладнево се случи на патот Чашка - Велес, во близина на раскрсницата за Горно Оризари. Таму од засега не утврдени причини автомобилот излетал од патот и се забил во дрво.

PustaKulasoobrakajka1

Жена на триесет и шест години која седела на совозачкото место во автомобилот со кавадаречки регистерски ознаки е во кома додека нејзиниот сопруг на триесет и седумгодишна возраст кој го управувал автомобилот и девојче на десетгодишна возраст што седело на задното седиште се полесно повредени во верижниот судар на угорницата пред место викано Пуста Кула на автопатот Велес- Скопје.

Karambolkaj Pusta Kula fin

Карамбол во кој учествувале пет возила се случи утрово околу 8 часот кај местото викано Пуста Кула, на автопатот Велес-Скопје. 

Krvodaritelskaakcija1

Шеесет и седум велешани од кои 17 велешанки подарија крв во првата крводарителска акција годинава организирана од Црвен Крст на Македонија, Општинската организација во Велес и Заводот за трансфузиологија на Македонија. Пет од нив за прв пат ја покажаа својата хуманост.Акцијата ја следеа волонтерите на велешки црвен крст. Тие за секој крводарител обезбедија подарок.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново