Неколку лица со посебни потреби од Вардасркиот и Скопскиот регион се вработени во заштитни друштва благодарение на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со хендикеп“, кој веќе една година се реализира во овие два региона. Овој проект кој го спроведува Фондацијата за одржлив економски развој „Преда плус“ е линкот помеѓу компаниите и јавните институции од една страна и граѓаните од оваа категорија кои бараат работа.

Во пресрет на новогодишните празници велешани годинава честитки и украси можат да си купат само од една тезга на платото пред зградата на Основниот суд. Таму ги чека единствениот продавач Ерол Џеладинов. Тој е сопственик на продавница во која се продаваат електрични светилки и друг вид на уреди во близина на централниот градски пазар. Исто така е и традиционален продавач на новогодишни честитки на тезга. Џеладинов знае дека годинава ќе биде сам на просторот на кој во претходните години закупуваа и тезги поставуваа по четириесеттина и повеќе трговци на новогодишни честитки и украси, на облека, обувки, козметика, сувенири и друг вид на подароци.

Во Велес не е поминат прагот на алармирање бидејќи не се случило десет дена континуирано да имаме загаден воздух со штетни честички повисоки од 100 микрограми на метар кубен, тврди општинскиот инспектор за заштита на животната средина Билјана Шуркова Манаскова. Таа ги уверува граѓаните дека нема простор за паника и дека загадувањето во зимските денови е резултат на грејната сезона. Според податоците од Катастарот што го изработиле, најголеми загадувачи, над 90 проценти, биле домаќинствата, веднаш потоа сообраќајот и на крај индустриските капацитети.

Општина Велес под итно да донесе мерки за намалување на загадувањето на воздухот поради тоа што е најзагаден во попладневните и вечерните часови и да се намали штетното влијание на токсичните агенси врз здравјето на граѓаните. Ова барање на општината денеска и го испратија екологистите од „Вила зора“. Барањето го аргументираат со податоци дека годинава градот или општина се најчесто рангирани на второто или трето место по загадување во државата поради присуство на концентрациите на штетните ПМ 10 честички до девет пати над дозволеното. Екологистите потсетуваат дека вакво загадување не му се случило на Велес во изминатите години.

Расте бројот на заболени од грип, бронхит и бронхо пневмонија во Велес. Здравствените ординации се полни со граѓани кои бараат помош од лекарите. Доктор Лилија Чолакова Дервишова вели дека во нејзината амбуланта денеска само во прва смена прегледала 70 граѓани од различни возрасти кај кои констатирала дека се болни од овие заразни болести. Состојбата загрижува затоа што ова е втора недела во која се констатира иста дијагноза кај граѓани кои бараат медицинска помош во бројки што не смеат да се занемарат. Др. Чолакова Дервишова вели минатата недела епилогот од двосменската работа во ординацијата бил и до 130 болни граѓани од грип, бронхит и бронхо пневмонија.

Во тек е откупот на тутун во велешко. Над 1.500 тутунопроизводители од општините Велес, Чашка, Градско и Лозово го предаваат тутунот во повеќето пунктови на компаниите „Соцомак“ и „Алијанса“. Досега се откупени повеќе од сто тони тутун од пониските класи. Откупната цена се движи од 150 до 200 денари за килограм и тоа за тутунот од првата берба.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново