Две илјади седумстотини и шеснаесет денари собраа доброволците додека денеска, неколку часови, стоеја покрај касата за донации наменети за болниот старец Тодор Манев од Велес . Парите ги донираа граѓани кои минеа по тротоарот пред Основниот суд во Велес. Сопственик на пекара меѓу првите дојде кај штандот, донираше 1.000 денари и побара информации како да го исконтактира синот на Тодор со намера да го вработи.

Во маички на кои имаше испечатено „Не ме фарбај“ и ликовите на македонските револуционери, Питу, Делчев, Сандански, вечерва беа облечени дел од поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија. Тие заедно со останатите со едноминутно молчење им оддадоа почит на борците кои го дале својот живот за Македонија. И вечерва на четиринаесетиот ден од контрапротестите говореше претседателот на Здружението на пензионери Веле Алековски кој рече дека не ги забораваат македонците кои храбро се бореле  за слободата на оваа држава, за разлика од „другите“ кои имале деменција.

Поддржувачите на оваа граѓанско движење кои за себе велат дека се поддржувачи на Шарената револуција и вечерва се собраа кај фонтаната спроти Авона. Таму ја формираа протестната поворка и од Нова Населба преку главните градски улици „Благој Ѓорев“ и „8 Септември“ стигнаа на плоштад „Сармаале“. По пат демонстрантите ги извикуваа паролите „Чади Баба оди си“, „ Оставка“, „Убијци“, „Фикус аболиција“, „ Шутка не ти бега Никола“, „ВМРО фашистичка“ и други. Потоа штом стигнаа на плоштад „Сармаале“ громогласно ја запеаја револуционерната песна „Абре Македонче“.

Објавената приказна за велешанецот Тодор Манев, предизвика бројни реакции од граѓани кои сочувствуваат со неговата мака и сакаат на каков било начин да му помогнат. Се јавија граѓани од Велес, напишаа пораки и жители на Скопје како и од повеќе градови во државата. Некои од нив искоментираа на фејсбук профилот на порталот Дума, други пак лично не исконтактираа по телефон со желба да му помогнат на овој стар и немоќен човек.

Петнаесеттата вечер од протестот на „Протестирам“ низ велешките улици ја имаше стандардната маршута. Демонстрантите се собраа кај фонтаната спроти Авона а потоа тргнаа по улиците „Благој Ѓорев“ и „8 Септември“ стигнаа до плоштадот Сармаале. Тие носеа транспаренти на кои пишуваше „Шарена револуција“ и постери со ликовите на Претседателот Ѓорге Иванов, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски и градоначалникот на Велес Славчо Чадиев на кои пишуваше „Одете си“. Попатно демонстрантите ги извикуваа паролите „Апаши“, „Фашисти“, „Оставки“, „Слобода“, „Мафија на робија“, „Поддршка за СЈО“ и други.

Груевски им даде можност на 24 април а потоа и на пети мај, но тие не сакаат на избори. Тогаш ние ќе се вратиме назад во парламентот, тој што е веќе избран ќе ја води државата до април 2018 година. Вака вечерва претседателот на Здружението на пензионери во Велес Веле Алексовски им се обрати на поддржувачите на Граѓанското движење за одбрана на Македонија.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново