Долго време СДСМ и граѓаните водеа правна битка за интересот на граѓаните и се обидуваа да докажат дека давањето на хотелот во Горно Врановци на Општина Чашка е противзаконски чин и спротивно на одредбите на Деловникот за работа на Советот на Општина Велес, рекоа на денешната прес конференција од Општинската организација на СДСМ.

Во Велес на 15 октомври граѓаните ќе гласаат на локални избори и ќе се изјаснуваат на Референдум „за“ или „против“ населување и интеграција на мигранти на територијата на општината. Одлуката вечерва ја донесе Советот на општината. За неа гласаа 12-сет членови од советничката група предводена од ВМРО ДПМНЕ додека 8 советници на СДСМ беа воздржани.

Град со големина на орев го најави краткотрајното невреме што вечерва околу 20 часот го зафати Велес. Само неколку минути паѓаа топчињата со мраз и ги вознемирија граѓаните кој живеат во близина на зградата на општина Велес и особено возачите кои се обидуваа во тој дел на градот да ги засолнат автомобилите под крошните надрвјата, под настрешници или под покривни платформи. Потоа се отвори небото над Велес и силниот дожд се слеваше околу десеттина минути.

Осум години ВМРО ДПМНЕ им ветува на жителите на Башино село дека ќе направеле пешачки надвозник што ќе го поврзе селото и црквата „Свети Никола“ каде се наоѓаат селските гробишта. По неколку месеци од поставениот камен темелник го нема надвозникот и нема никакви градежни активности, иако Чадиев ги одработува последните денови од мандатот,обвини Општинската организација на СДСМ во Велес на денешната прес конференција .

Поради сомнение за кривичното дело „ злоупотреба на службената положба“ против градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев денеска Секторот за внатрешни работи во Велес до Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава. Според полицијата делото, што му се става на товар осомничениот го сторил во 2012 година додека ја извршувал функцијата Претседател на Советот на општина Велес или пред да биде избран за Градоначалник.

По единаесет години од почетокот на изградбата новиот духовен храм во градот ги отвори вратите за верниците. Заѕвони и камбаната откако поради дефект, според Повардарската епархија, не работеше неколку месеци. Во дворот и во црквата „Свети Кирил и Методиј“ дојдоа верници од Велес и од уште неколку соседни градови. Првите радосни што добија храм во центарот на градот а вторите поради присуство на свеченост што овозможува богопоклонение и почит.

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново