Основната цел на планинарството не е освојување на врвови туку создавање на нови трансверзали, поточно патеки кои спојуваат една или повеќе општини и региони. Ова е мотото според кое се водеа група волонтери  и  Е.Г. „Грин Пауер“ во изминатите две години, кога се обидоа и успеаја да го олеснат  движењето во планина. За овој период тие измаркирале над педесет километри патеки. Комплетно е обележана патеката од село Папрадиште до врвот Даутица, а маркирана е и кружната патека до најпосетуваниот врв Солунска глава.

„Ние одлучуваме“, „Бараме промени“, „Можеме подобро“ беа звучните пораки кои ги слушаа велешани од озвучениот автомобил кога денеска минеше низ велешките главни улици. Тој е дел од истоимената кампања, поддржана од дваесеттина невладини организации во Македонија, која има за цел да ги мотивира и охрабри граѓаните да не се плашат да пријават притисок или уцена и исто така да излезат и според лично убедување да гласаат на предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември, годинава.

На овој голем ден ја означуваме последната седумдесет и две годишна низа од историјата на Велес, на генерациите граѓани кои оставиле белег на градот и со своите дела се пример за идните поколенија . Ова е дел од говорот на градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев, кој вчера пред присутните гости во салата на театарската зграда ја отвори свечената седница по повод празникот на градот, 9 ноември. Тој се осврна на достигнувањата на Велес во изминатиот четири годишен период на сите полиња и спомна дека градот останува на младите кои својата иднина ја гледаат тука.

Во судскиот процес да се докаже вината на тројцата лекари специјалисти во гевгелиската болница, анестезиологот Томчо Ванчев и гинеколозите и акушери Венци Чалков и Дончо Москов,кои покрај Хипократовата заклетва направија грешка во работата и при изведувањето на царскиот рез над родилката Маја Кадиева не постапија совесно, побара на денешната главна расправа јавниот обвинител Славица Темелковски. Таа додека го даваше воведниот збор во раце ги држеше фотографиите на починатата родилка Маја Кадиева и на нејзината прва рожба, шестгодишната ќерка Матеја.

Во Основниот суд во Велес во тек е судењето на лекарскиот тим од гевгелиската болница обвинет за смртта на родилката Маја Кадиева и нејзиното новороденче. Смртта на жената и новороденчето настапи лани во октомври, во гевгелиската болница.

Тивко и празно е деновиве во канцеларијата на Државната изборна комисија во Велес додека во тек е увидот во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември, годинава. Иако двајцата вработени работат во две смени и така ги покриваат дванаесетте часови од денот во кои граѓаните имаат можност да го остварат законското право на проверка на своите податоци таму засега дошле 135 велешани. Од нив само 5 биле „фантоми“ и побарале со пополнување на образец да се исправат грешките со нивните лични податоци во Единствениот избирачки список. Според раководителот на канцеларијата на ДИК во Велес, Коче Бабунски нивните пополнети образци се веќе испратени во Државната изборна комисија.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново