Советничката група на Сојузот за иднината се приклучува кон мирните и демократски протести на граѓанските организации и целосно ги поддржувт граѓаните кои бараат сите оние кои се огрешиле пред Законот и Уставот  да одговараат пред лицето на правдата. Со овој став советничката група на СДСМ и коалиционите партнери настапиле на последната седница на советот на општина Велес. Опозициските советници се пожалија дека наместо да ги поддржат  бидејќи и тие се залагале за истото, колегите советници од ДПМНЕ останале неми.

Наместо пластични кеси, граѓаните да употребуваат платнени торби. Еколошто друштво „Вила Зора “ ја подига свеста кај велешани за штетноста на најлонските кеси и нивно исфрлање од секојдневна употреба. Активистите на еколошкото друштво денеска ги анкетираа случајните минувачи во центарот на градот за тоа колку при нивното купување користат пластични кеси. Истовремено им делеа и платнени торби. Тие им посочија дека пластичните кеси се штетни по животната средина и здравјето затоа што се се разградуваат дури и по повеќе од илјада години, па се лесна мета за развивање на вируси и бактерии. На тој начин, преку ставање на храната во нив , граѓаните ги внесуваат во организмот.

Граѓаните поддржувачи на граѓанската иницијатива „Протестирам“ и вечерва се собраа кај фонтаната спроти Авона. Нивната протестна поворка тргна по стандардната маршута на движење по главната градска улица „Благој Ѓорев“ се до плоштад „Сармаале“. Во неа беа стотици незадоволни граѓани, од како што велеа, последните политички случувања во Македонија. Сите тие гласно ги извикуваа паролите „Нема правда, нема мир“, „Уаа апаши“ , „Оставка“, „Готово е Никола“, „Поддршка за СЈО“ и други.

И вечерва приврзаниците на Граѓанското движење за одбрана на Македонија се собраа во центарот на Велес. Говорот на велешанецот Трпе Туфекџиев беше во насока на денешното одбележување на 113 годишнината од саможртвата на солунските атентатори. Тој рече дека со актите и дејствијата на Гемиџиите, светот дознал за маките на македонскиот народ. Говорејќи за политичката криза во земјава, Туфекџиев истакна дека таа мора да заврши со изборите на 5 јуни.

Девет студенти од катедрата за менаџмент при Славјанскиот универзитет „Гаврило Романович Державин“ се обучуваат за агенти за продажба како дел од активностите на проектот „За економско зајакнување на жените од Вардарскиот регион“. Проектот веќе подолго време го спроведува Фондација за локален развој и демократија „Фокус“ во партнерство со ИРД Словенија. Обучените студенти на терен ќе ги промовираат рачно изработените предмети на жените учеснички во проектот. Тие ќе поминат дводневна обука на која преку теоретска и практична вежба ќе ги развијат своите вештини во делот на комуникација, промоција и маркетинг.

Одбележувањето на годишнината од загинувањето на Гемиџиите традиционално се одржува пред споменикот што во нивна чест е подигнат во градот, покрај Мало Мовче и река Вардар, одкаде во стар Велес тргнувале гемиите за Солун. Повеќе делегации на институции, организации и групи на граѓани положија цвеќе и им оддадоа почит на велешаните Јордан Поп Јорданов - Орцето, Константин Кирков, Тодор Богданов, Илија Трчков, Тодор Органџиев, Илија Трчков, Владимир Пингов, Димитар Мечев, Ѓорги Богданов, Илија Поп Јорданов и Милан Арсов, како и Павел Шатев од Кратово, Марко Бошнаков од Охрид,Димитар Коштанов од Горна Џумаја и Цветко Трајков изведувањето на Солунските атентати имаа за цел да го свртат вниманието на Европа за неподносливите услови во кои тогаш живеел македонскиот народ под Османлиската империја.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново