Naslovna fin

Држејќи транспаренти во рацете на кои пишуваше „Сообраќаен хаос во Велес“ и „Сообраќај нула - бизнис нула“ сопственци на 26 продавници на улиците „Алексо Демниевск Бауман“ и на „8 Септември“ застанаа на коловозот и еден час го блокираа сообраќајот.

SSNM fin

Од триесеттина новинари и сниматели пред 13,5 години до пет новинари и двајца сниматели сега, од работа со опрема што ја добиваа исто како и изнајмени простории од страна на националните медиуми до работа од дома, од дневна соба, за хонорарен ангажман или евентуално плата - минималец како и за неможноста да се обезбеди реклама што е единствен приход на локалните медиуми, доцна попладнево во Велес, разговараа новинарите и претставниците на Синдикатот на новинари и медиумски работници на Македонија.

Patot pod karpa Cucka fin

„Народот вели, ако е забавено - барем не е заборавено. По многу мои барања и по упорно инсистирање и по жестоките критики на социјалните мрежи, од кои дел оправдани заради доцнењето, но дел неоправдани, политички мотивирани и тендециозни, затоа што патот е регионален, а не локален, по темелни подготовки, анализи и геомеханички испитувања, трајно ќе се санира свлечиштето Цуцка под Долни Дуќани, ќе се изгради потпорен ѕид помеѓу патот и пругата и ќе се санираат оштетените делови од регионалниот пат, напиша во својот фејсбук статус градоначалникот на Општина Велес Аце Коцевски.

patot fin

Завршени се комплетните испитувања и проектирања на целиот рид на кој се наоѓа и карпата „Цуцка“ на јужниот излез на Велес. Тие траеја скоро една година затоа што се работеше на решение за санирање од кое се очекува еднаш за секогаш да се реши проблемот со свлечиштето наместо како досега само да се отстрануваат одрони. Ова го соопшти дректорот на Јавното претпријатие за државни патишта Зоран Китанов.

BlagojJ fin

Образован, самоуверен во сопствените знаења, капацитети и способности и убеден да гради кариера во својот роден град, Велес, тоа е велешанецот Благојче Јосифовски. Овој ИТ инжинер не планира да замине надвор од Македонија туку компјутерските програми и софтвери да ги продава на европскиот и американски пазар од Велес. Последниов, веќе го почувствувал бенефитот како Македонец може да подобри финансиски менаџмент и инвестициски портфолија.

Koledarcinja1

Вековната традиција се повторува во Велес. Со догорувањето на Коледата, рано утрнава, на Бадник, одекнува песната на Коледарчињата низ велешките маала и сокаци.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново