zeleznickastanicaVeles fin

Во СВР Велес вчера во 06.45 часот било пријавено дека машиновозачот во МЖ С.В.(50) додека сообраќал со товарен воз на релацијата Гевгелија – Скопје, после Железничката станица Велес, забележал човечки труп.

Kojnik1

Од памтивека најголемиот христијански празник Божиќ - христовото раѓање во Велес започнува да се одбележува со палење на огнови на Којник. Којничани никогаш не престанаа да ги палат огновите и на тој начин да почнат го слават Божиќ. Така е и вечерва. И не само на плоштадот на надалеку познатиот дел на градот, на ридот под Вршник, туку насекаде низ маалата и сокаците на Велес вечерва горат огновите.

LencesoTrajceisiromasnjpovekegragjani fin

- Повелете, ова е подготвен оброк за Вас и платен од добронамерни луѓе пред се сопственици на фирми но и индивидуални граѓани. Можете да изберете има три вида на подготвена храна, велеше Трајче Мешков. Вака тој ги канеше и случајните минувачи, граѓани кои припаѓаат на категоријата семејства во социјален ризик да земат од прихотвената храна.

zimavoveles fin

Овие денови многу празници се надоврзаа еден на друг, па редно е да се потсетиме кои обичаи спаѓаат во религиски , а што останало од она ,,паганското“ во нашите обичаи и верувања. Вечер е ,,Коледе“, пагански празник, поврзан со многу дамнешни обичаи и верувања, чии корени се губат во традицијата, која никаде не е ни запишана, туку се пренесува усно од генерација на генерација. 

JakovslevskiNikolovi Doncho i Kocevski

Прв работен ден на старото работно место. Тоа беше првата реченица што денеска ја изговори др Ѓорги Николов, специјалист по гинекологија и акушерство, додека излегуваше од собата за прегледи на одделението во ЈЗУ Општа болница во Велес. На новинарското прашање дали треба да заклучиме дека кај лекарот превагнало чувството на „локал патриотизам“ д-р Николов одговори:

BebetomajkataiGradonacalnikot fin

Се слушна посакуваниот прв детски плач, во новата 2020 година, на Акушерското одделение во ЈЗУ Општа болница во Велес. Денеска, на 2 јануари, во 9 часот и 8 минути заплака штотуку родената, со царски рез, Изабела. Така ќе се вика ќерката на дваесет и четири годишната Марија и таткото Ѓорги Иванови од Велес. Мајката Марија е пресреќна. Се чувствува исто како и пред 2 години и 4 месеци во велешката болница го роди синот Давид.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново