Jamalov fin

На крајот од 2019 година, ОК на ВМРО ДПМНЕ направи споредба помеѓу она што граѓаните го очекуваа од локалната власт и она што до нив беше испорачано како реализација на ветувањата, со кои што владеачкото мнозинство во Советот на општина Велес дојде на власт пред повеќе од две години. Локалната опозиција констатира дека вистината е непријатна, болна и разочарувачка.

PoshumuvanjeDedoMrazdoagja

Еуфорија се создаде штом на брегот на езерото се разлеа низ просторот добро познатиот слоган „Охо хо хо хо“. Граѓаните кои посветено и концентирано ги засадуваа садниците со дрвца одеднаш ги подигнаа главите, се исправаа и со поглед бараа од каде доаѓа овој поздрав кој единствено асоцира на најпознатата светска личност, Дедо Мраз. И токму тој, Веселиот Дедо Мраз, се искачуваше од подножјето кон врвот на ридот додека со ѕвонецот мавташе и го извикуваше само нему својствениот поздрав.

PoshumuvanjeRadovishekipasopudlica

Кога летово, во големиот пожар, изгоре шумата на брегот на „Езеро Младост“ меѓу првите кои најавија донација во садници беа членовите на Стартап Иницијатива за засадување на дрвја во Македонија, со седиште во Радовиш. Во изминативе неколку месеци, од септември до денеска, оваа граѓанска иницијатива собира 720 садници, што денеска, ги донесе на езерскиот брег и се вклучи во големата акција за пошумување организирана од Општина Велес.

Poshumuvanje1

Големата граѓанска акција за пошумување на опожарениот појас околу „Езеро Младост” со учество на над 300 граѓани и припадници на АРМ од Гарнизонот „Алексо Демниевски Бауман“ се одржа денеска, сабота 28 декември 2019 година. Граѓаните засадија 13.700 садници на багрем, чемпрес, јасен и јавор на површина од 10 хектари. Средства за 2. 700 садници се обезбедени од донатори, а Општина Велес обезбеди средства за набавка на 11. 000 садници. Гледката и впечатокот уште претпладнето, кога најголем број од учесниците во акцијата за пошумување стигнаа со сопствен превоз, на брегот на „Езеро Младост“ покажа дека изградената јавна свест на велешани за заштита на животната средина дава резултати.

OJO Veles

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 24-годишен жител на Неготино, поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело – разбојништвото во казино во Неготино.

DirektorsoZaklina fin

Државата не води грижа за спомениците на култура веќе децении наназад. Со ваков однос ги казнува граѓаните кои живеат во куќите, заштитени со закон и прогласени за споменици на културата. Тоа што ги бојадисала фасадите во 2016 година на куќите во комплексот „Варналиите“ во Велес се само фрлени пари бидејќи тие не се конзервирани. Ова е првиот впечаток на директорот на Управата за заштита на културно наследство, Ацо Костов. Тој денеска со тим од оваа државна институција стигнаа пред изгорените куќи на Паунови и на Маневи во комплексот „Варналиите“ .

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново