Korupcija1

Државната комисија за спречување на корупцијата како и новинарите има иста цел, да ги информираат граѓаните и тоа на начин кој ќе обезбеди објективност и целосност во информирањето,смета претседателката Билјана Ивановска. Тоа, според неа, најважно е и треба да придонесе за зајакнување на свеста на граѓаните за да овозможи борбата против корупцијата да биде поуспешна. Ивановска посакува соработката на ДКСК со новинарите да функционира како тим.

 

RacinoviVasiliucenici fin

Со перформанс изведен од страна на актерот и водител Васил Зафирчев и група млади ученици, синоќа, 6 јуни започнаа 56-те „Рацинови средби“ во големата сала на театарот „Јордан Хаџи Константинов Џинот“. Великанот Рацин, генијалниот поет, лиричар, работник, револуционер, антифашист, скоевец, комунист, партизан, проучувач на Богомилското движење, пишувач на статии посветени на Хегел, ги собри по 56-ти пат неговите почитувачи во родниот Велес кои му се поклонија и му ја оддадоа неизмерната почит за неговите грандиозни заслуги за современата македонска литература. Одржувањето на годинешните, 56-ти „Рацинови средби“ се од огромно значење не само за Велес туку и за целата држава поради одбележувањето на големиот и особено значаен јубилеј поврзан со името на Коста Солев Рацин поточно 80 годишнината од печатењето на стихозбирката „Бели Мугри“ во Самобор во печатницата на Драгутин Шпуле.

IgorZdravkovski fin

На прес конференцијата на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Општина Велес реагираше претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ, Игор Здравковски. Тој на прозивката од советничката Лазаровска Прличкова за напишан фејзбук статус врати со тоа што напиша дека прво го поздравува преименувањето на градскиот стадион во Зоран Паунов, како заедничка иницијатии затоа што ретко која иницијатива поминала едногласно со поддршка од страна на сите советници во општината. Во писмена реакција Здравковски додава дека особено затоа што Паунов „ е современик и човек кој достојно го промовираше велешкиот спорт долги години и ја имаше таа среќа да биде еден од ретките претставници на велешките спортски школи кој остави печат, и врз неговото дело се изградија многу млади луѓе со желба да спортуваат и да се докажуваат, за разлика од овие генерации кој за жал неможат да гледаат големи спортски настани ниту на ТВ“.

Ekologisti1 fin

Едукација на ученици од основните училишта за собирање, селектирање и рециклирање на ПЕТ амбалажата што се создава во општина Велес реализираа денеска екологистите на „Вила Зора“. Едукацијата е дел од проектот „Намалување на ПЕТ, преку собирање и рециклирање во Велес“ што екологистите започнаа да го спроведуваат лани, во месец септември и ќе трае до август, годинава.

Prlickova fin

Советничката група на СДСМ и коалицијата секој вторник, од 12 до 14 часот, во зградата на Општина Велес ќе има приемен ден за граѓани. Средбите ги планирале за разговори, предочување на граѓански проблеми во ингиренции на Советот и барање на решенија за истите.  На денешната прес конференција, во име на советничката група на власта, членот на Советот на Општина Велес, Пандорка Лазаревска Прличкова, информираше дека по нивни предлог Советот ја донел одлуката за именување на стадионот во Велес како ,,Градски стадион Зоран Паунов,, и изрази револт за напишан фејзбук статус на претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ, Игор Здравковски.

Lopusnik fin

Шест дневниот планинарски марш, од Велес до кичевски Лопушник, Еколошката групација „Грин Пауер“, го организира во чест на Кочо Рацин, револуционерот, вонвременскиот великан на македонската поезија и една од најсветлите точки во поновата национална историја. Учесниците во маршот, ќе ја одбележат и 76 годишнината од загинувањето на Рацин. Маршот, годинава за прв пат, е составен дел на програмата на престижната културно - поетска манифестација „Рацинови Средби“ што по 56-ти пат се одржува на 6 и 7 јуни во Велес, родниот град на Кочо Солев Рацин.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.