OFICERSKI fin

За три дена, две понуди поднесоа фирми заинтересирани за склучување на договор со општината за јавно -приватно партнерство за реконструкција, ревитализација и управување со Офицерскиот дом. Првата фирма веќе извршила увид а втората најавила дека утре, вторник 14 јануари, ќе ја разгледа зградата на култното место во градот кое се наоѓа на атрактивна локација на улица „Благој Ѓорев“ веднаш до зградата на театарот.

Ulica 8 Mart fin

Улицата „8 Март“ што се наоѓа во новиот дел на Велес е само една од вкупно осумте во градот на која започна реконструкцијата на водоводната мрежа. Таму се менуваат старите азбестни цевки со нови пластични. Општна Велес средствата ги обезбеди со проект од Европската Инвестициона Банка преку Министерството за транспорт и врски.

NOV nacalnik SVR Veles

Дипломираниот дефендолог Игор Ангеловски е именуван за нов началник на СВР Велес додека досегашниот Злате Јаневски за дополнителен заменик началник.
Ангеловски завршил Факултетот за безбедност и одбрана на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ и магистрирал одбрана.

zonaMamutcevo

Само уште една парцела остана за продажба во индустриската зона „Мамутчево“, кај Велес. На новите сопственици им се брза иако дел од нив немале уредни документи па морале да ги подготват согласно пропозициите на јавниот повик. Сега останува, овој месец, општина Велес да им ги издаде одобренијата за градење по што инвеститорите ќе можат да ги градат индустрискте капацитети.

krlev fin

ОК на ВМРО ДПМНЕ во Велес денеска ја праша локалната власт предводена од СДСМ до кога „ќе верува во сопствените лаги со уверување дека велешани не се свесни за хипокризијата која им ја пласираат?“ Потсетувајќи ги на ветениот инвестициски бум, кој тенденциозно го најавувала СДСМ во локалната стратегија „За подобар живот“ од опозициската партија констатираат дека за жал останало само празно ветување на хартија, кое бледее.

Naslovna fin

Држејќи транспаренти во рацете на кои пишуваше „Сообраќаен хаос во Велес“ и „Сообраќај нула - бизнис нула“ сопственци на 26 продавници на улиците „Алексо Демниевск Бауман“ и на „8 Септември“ застанаа на коловозот и еден час го блокираа сообраќајот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново