semejstvo Jovanovi fin

Семејството Јованови од Велес ќе добијат еднократна парична помош од Министерството за труд и социјална политика, а ќе биде разгледана и можноста за користење на правото за социјална пензија или годишен минимален приход. Ова го соопшти министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи на својот фејсбук профил по посетата на домот на Јордан Јованов и неговата мајка Анѓелина.

AleksandarPavlov1 fin

На уште еден велешанец денеска на Богојавление - Водици му се насмевна среќата па успеа да го фати крстот. Тоа му се случи на дваесет и седум годишниот Александар Павлов од Бузаана кој една година живее и работи во Копенхаген, Данска.

Petrushevsodevojceto fin

Голем број на граѓани денеска ги преплавија бреговите на реката Вардар како и трите моста: Мало мовче, Гемиџии и Стар Мост за да го проследат водосветот и фрлањето на крстот во Велес.

Dejansotatkomu fin

Исто како и лани така и годинава велешанецот Дејан Петрушев беше најсрекниот помеѓу седумдесет и еден пријавени скокачи по Светиот крст во водите на река Вардар. Меѓу нив годинава имаше и две девојки, велешанките Марија Давчевска и Ели Апостоловска.

Brcko7 fin

На 1 aприл 1946 гoдина започнала првата Младинска работна акција, после Втората светска војна во Југославија, со изградба на пругата Брчко – Бановиќи . Пругата во должина од 92 км ја градеа 62.268 младинци од сите југословенски републики и 1000 младинци од странство. При тоа ископани се 1милион 361илјади и 680 кубни метри земја и камен, пробиени се два тунели во должина од 667 метри и изградени се 22 моста во должина од 445 метри. Пругата е изградена пред предвидениот рок, за само 7 месеци додека првиот воз од Бановиќи во Брчко пристигна на 7 Ноември 1946 година.

Pozar1 fin

Ако утрово, исто како и вчерашниот ден, лекарите се справуваа со повредени граѓани во верижни судири и сообраќајни несреќи денеска, петок, 17 јануари пожарникарите гаснеа покриви на штала и на куќа во Велес. Првиот пожар се случи на десната а вториот на левата страна на градот.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново