Kojnik1

Од памтивека најголемиот христијански празник Божиќ - христовото раѓање во Велес започнува да се одбележува со палење на огнови на Којник. Којничани никогаш не престанаа да ги палат огновите и на тој начин да почнат го слават Божиќ. Така е и вечерва. И не само на плоштадот на надалеку познатиот дел на градот, на ридот под Вршник, туку насекаде низ маалата и сокаците на Велес вечерва горат огновите.

LencesoTrajceisiromasnjpovekegragjani fin

- Повелете, ова е подготвен оброк за Вас и платен од добронамерни луѓе пред се сопственици на фирми но и индивидуални граѓани. Можете да изберете има три вида на подготвена храна, велеше Трајче Мешков. Вака тој ги канеше и случајните минувачи, граѓани кои припаѓаат на категоријата семејства во социјален ризик да земат од прихотвената храна.

zimavoveles fin

Овие денови многу празници се надоврзаа еден на друг, па редно е да се потсетиме кои обичаи спаѓаат во религиски , а што останало од она ,,паганското“ во нашите обичаи и верувања. Вечер е ,,Коледе“, пагански празник, поврзан со многу дамнешни обичаи и верувања, чии корени се губат во традицијата, која никаде не е ни запишана, туку се пренесува усно од генерација на генерација. 

JakovslevskiNikolovi Doncho i Kocevski

Прв работен ден на старото работно место. Тоа беше првата реченица што денеска ја изговори др Ѓорги Николов, специјалист по гинекологија и акушерство, додека излегуваше од собата за прегледи на одделението во ЈЗУ Општа болница во Велес. На новинарското прашање дали треба да заклучиме дека кај лекарот превагнало чувството на „локал патриотизам“ д-р Николов одговори:

BebetomajkataiGradonacalnikot fin

Се слушна посакуваниот прв детски плач, во новата 2020 година, на Акушерското одделение во ЈЗУ Општа болница во Велес. Денеска, на 2 јануари, во 9 часот и 8 минути заплака штотуку родената, со царски рез, Изабела. Така ќе се вика ќерката на дваесет и четири годишната Марија и таткото Ѓорги Иванови од Велес. Мајката Марија е пресреќна. Се чувствува исто како и пред 2 години и 4 месеци во велешката болница го роди синот Давид.

Jamalov fin

На крајот од 2019 година, ОК на ВМРО ДПМНЕ направи споредба помеѓу она што граѓаните го очекуваа од локалната власт и она што до нив беше испорачано како реализација на ветувањата, со кои што владеачкото мнозинство во Советот на општина Велес дојде на власт пред повеќе од две години. Локалната опозиција констатира дека вистината е непријатна, болна и разочарувачка.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново