SVRVeles fin1

28.05.2020
Тројца велешани, двајца млади и еден повозрасен, синоќа околу 23.30 часот расчистувале сметки на ул.„Благој Ѓорев“, кај бензинска пумпа во Велес. Прво имале кратка расправија па потоа и физичка пресметка.

infektivnooddelenie fin

27.05.2020
Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти од Ковид 19 на територијата на државата. Најголем број од нив, 11 се од Скопје, 4 од Куманово и по еден од Тетово и од Велес. Но, во градот по неколкудневно затишје е евидентиран и еден новозаболен велешанец.

policija fin

27.05.2020

Во текот на изминатото деноноќие, 26/27.05.2020 година, на ниво на Секторот за внатрешни работи Велес две лица во Кавадарци не ја почитувале забраната за движење за време на полицискиот час.
Во овој период има четири нови регистрирани лица со Решенија за изолација во Велес додека со Изјава за самоизолација има две нови лица во Велес.

Capri fin

27.05.2020

Од утре отвораат и угостителските објекти. Тие ќе можат да примат гости на отворениот дел од нивниот објект и строго да ги почитуваат протоколите за работа. Се подготвуваат нови протоколи за работа за затворениот дел од угостителските објекти.

Veles 26.05

26.05.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Велес нa 78 гoдишна возраст која поради компликации на здравствената состојба од Инфективното одделение на велешка болница беше транспортирана на 14 мај годинава. Таа е седми случај на заболен граѓанин од Велес што ја изгуби битката со невидливиот непријател. Еден од починатите беше од Чашка. И денеска нема новоинфицирани велешани од „Ковид 19“. Според соопштението на Министерството за здравство денеска нема ниту новооздравени сограѓани.

Kocevski fin

22.05.2020

СВР Велес изготвил Оперативен план за дејствување во време на викендот и за муслиманскиот верски празникот Рамазан Бајрам откако полицајците разговарале со оџите во градот и во населените места во општината, каде живеат граѓани од муслиманска вероисповед, соопштил преставникот на оваа институција на денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново