Во велешка болница се лекуваат 51 ковид пациенти

Објавено на 23 ноември, 2021 во 11:16

Во ЈЗУ Општа болница Велес хоспитализирани се вкупно 51 ковид пациенти од кои 35 се потврдени позитивни , шест се сомнителни и 10 пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-Во изминатите 24 часа примени се четворица нови пациенти, двајца на Инфективно одделение и двајца се трансферирани позитивни од Интерно одделение, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На континуирана кислородна поддршка се 20 пациенти.

Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 23, на Интерно одделение седум и во Модуларна болница 21 ковид пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.