Aктивен пожарот на Галичица, слушнати околу 20 експлозии на мини гранати од Прва светска војна

Објавено на 2 септември, 2021 во 10:54

Пожарот од Албанија премина на територијата на Македонија. Карактеристично за овој пожар е тоа што во овие четири дена се слушнати околу 20тина експлозии коишто се предизвикани од неексплодирани мини – гранати, остатоци, најверојатно од Првата светска војна, бидејќи на овој потег се наоѓал и дел од Фронтот, инфомираше Вчера првиот човек на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

-Овие гранати ја загрозуваат безбедноста и на воздухопловите, но и на лицата коишто би учествувале во гаснењето на пожарот поради што состојбата е исклучително вклучителна. Во овој момент гори само сува трева и ниска вегетација и во зависност од правецот на ветрот, кој повремено се менува, овој пожар не се движи брзо кон пошумениот дел, односно во насока на Охридското и Преспанското езеро, рече Ангелов, додавајќи дека пожарот не е сериозен, но е најкритичен.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.