БНР: До крајот на денот Францускиот предлог за Македонија ќе биде испратен до бугарската влада

Објавено на 16 јуни, 2022 во 15:28

Француската амбасадорка во Бугарија Флоранс Робин денеска имаше средба со пратеници од Групата за пријателство со Франција во бугарскиот Парламент. На средбата која не беше официјално најавена, учествуваа и претставници на опозицијата.

Како што пренесе Бугарското национално радио, се очекува во текот на денов и официјално да биде испратен до бугарската влада францускиот предлог за отстранување на ветото наметнато од Бугарија на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Францускиот предлог, кој ќе биде испратен до сите земји-членки на ЕУ, според објавените неофицијални информации, предвидува укинување на ветото, а ЕУ да стане гарант дека Скопје ќе ги исполни условите на Софија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.