Царовска за состојбата со вирусот: Покажувањето со прст кон училиште или ученик нема да донесе добро на никого

Објавено на 3 септември, 2021 во 11:27

Тереба доследно да се почитуваат протоколите за да се одржи физичкото присуство во училиштата.Имаме само 14 позитивна слуачи кои немаат интерна трасмисја , но тоа  е 0,01 процент од сите ученици во земјава, кажа денеска министерката за образование и наука Мила Царовска.

-Немаме заразени ученици во училиште, потенцирам се уште нема интерна трансмисија во ниту едно училиште, епидемилошките служби како и Државниот санитарен инспекторат се на терен.Кои ученици и училишта се таа информација ја имаат надлежнисте.Покажувањето со прст кон училиште или ученик нема да донесе добро на никого, вели Царовска.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.