Денеска се носи одлука: Дали од септември учениците ќе седнат во училишните клупи?

Објавено на 17 август, 2021 во 09:52

Од Министерството за образование велат дека сега се создадени услови за започнување на учебната година со физичко присуство. Конечната одлука ќе биде донесена денеска во Влада. Во ваквиот предлог од министерството влијаеше и големиот број на вакцинирани наставници и вработени во училиштата, кој моментално е 62% од вкупниот број на вработени во училиштата. За подобра заштита од Ковид 19 МОН подготви и протоколи.

-Во насока на започнување на новата учебна година се и протоколите за заштита од Ковид- 19, за настава со физичко присуство, кои се изработени од страна на МОН и веќе усвоени од Комисијата за заштита од заразни болести, а се однесуваат на носење маски и редовно проветрување на просториите каде се одржува наставата, велат од Министерството за образование и наука.

Владата планира наствата во училиштата да се одвива со физичко присуство поради високиот опфат на вакциниран кадар во образованието, а подготвени се и соодветни епидемиолошки протоколи.

Во прилог на заклучокот за почеток на училишната година со физичко присуство, според членовите на Штабот е големиот број на вакцинирани наставници и училиштен кадар (моментално 60 проценти се вакцинирани, а се очекува до септември зголемување до 80% вакцинирани од вкупниот број вработени во училиштата). Во оваа насока, се и протоколите, изработени од епидемилози, кои веќе се донесени за настава со физичко присуство, а се однесуваат на носење маски и редовно проветрување на просториите каде се одржува наставата“, стои во соопштението на владиниот кризен штаб.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.