Едномесечно бебе најмлад пациент хоспитализиран во Детската болница Козле

Објавено на 21 септември, 2021 во 10:28

Состојбата во болницата во Козле е стабилна, во моментов имаме околу 20  позитивни деца . Четри од нив се на кислородна поддршка, вели директорот на болницата Д-р Бесник Зеќири во Утрински Брифинг.

-Најмалиот пациент е едномесечно бебе . Од школската група има вкупно 15 деца откако е почната училишната година малку е зголемен бројот на децата од 16 годишна возраст. Помалите деца имаат и придружба од свој родител. Најголемиот дел од родителите односно 80 проценти од нив се позитивни и се лекуваат заедно со децата, вели Зеќири.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.