Германски форензичари ќе работат заедно со крим-техничарите на МВР во истрагата за пожарот

Објавено на 14 септември, 2021 во 11:09

Германскиот тим од Федералната криминалистичка служба,кој треба да пристигне деновиве првично е составен од  двајца крим техничари и форензичари за истражување пожари и двајца крим техничари и форензичари за ласерско мерење на простории и за фотографирање, соопшти портпаролот на Владата Душко Арсовски на денешната прес-конференција.

Тој појасни дека германските експерти ќе работат заедно со крим техничарите на МВР како поддршка на ОЈО при истрагата за утврдување на причините за пожарот во модуларната болница во Тетово

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.