Ковачевски ја презеде од Заев премиерската функција

Објавено на 17 јануари, 2022 во 10:02

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев.

Примопредавањето на премиерската функција се одржа во Владата.

Во работната агендата на премиерот Димитар Ковачевски уште денеска е средбата со германската министерка за Европа Ана Лирман, а веќе утре ќе се сретне со бугарскиот премиер Кирил Петков.

Новата Влада предводена од Ковачевски беше избрана синоќа во Собранието со 62 гласа „за”, 46 „против” и без воздржани.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.