Филипче: Имунизацијата започнува вo среда, граѓаните преку матичните лекари ќе добијат известување

Објавено на 29 март, 2021 во 11:25

xv7x8ric4s6pibd3fecs

29.03.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска најави дека вакцинацијата со АстраЗенека започнува во среда.

-Започнаа подготовките за имунизација денска се завршуваат сите административни процедури со аценцијата за лекови за да се пушти во употреба вакцината Астра Зенека во среда. 20 илјади граѓани преку своите матични лекари ќе добијат известување за тоа каде ќе можат да се вакцинираат.Масовната имунизација ќе биде спроведена и во салата Борис Трајковски каде ќе бидат поставени 30 позиции. „Фајзер’ конечно го потврди договор и се откажа од компензацијата.Во април ќе стигнат вакцини од повеќе места, изјави Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.