Креаторите на „Спутник V“ се надеваат дека вакцината ќе гарантира доживотен имунитет на ковид-19

Објавено на 10 април, 2021 во 13:47

Vakciniranje fin

10.04.2021

Од истражувачкиот центар за епидемиологија во Русија изразија надеж оти вакцината „Спутник V“, ќе штити доживотно од ковид-19, а шефот на овој Институт. Александар Гинкбург, истакна оти верува дека вакцината ќе има влијание во текот на целиот живот, откако тој веќе се вакцинирал.

Академикот се пошегува дека „ќе ги остави своите антитела на неговите потомци во тестамент“.

– Ако нивните антитела се вратат на нивото што ги штити за два, три, четири дена, тоа значи дека се формирани нивните мемориски клетки, односно по првата вакцинација, нивниот имунолошки одговор е зачуван. Testsе ги спроведуваме тие тестови една година, година и половина – вели Гинкбург.

Во Русија, масовната вакцинација против вирусот корона започна на 18 јануари. Русите главно се вакцинираат со првата регистрирана вакцина во светот за корона Спутник V, која досега е одобрена за итна употреба во 59 земји со вкупно население од над 1,5 милијарди луѓе.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.