Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 59 нови пациенти

Објавено на 30 април, 2021 во 16:34

Нови 59 пациенти со компликации од Ковид-19 хоспитализирани ва ковид центрите во Скопје, во изминатите 24 часа. Вкупно  473 лица сомнителни и потврдени на ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, голем дел од пациентите се на кислородна поддршка, информира министерството за здравство.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршките клиники имало 19 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 19 примени пациенти и 11 билe примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не биле примени болни, а на Клиниката за Детски болести имало 8 приеми. На Институтот за физикална медицина е примен еден нов пациент.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 83 оздравени пациенти. Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 194 пациенти, посочуваат од здравство.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 117 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 120 пациенти, додека на Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 13 пациенти. На Клиниката за детски болести има 3 деца позитивни на ковид-19 вирусот и 3 мајки, а на ГАК има 3 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 19 болни.

Според ресорното министерство, бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 220 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Од оваа институција известуваат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Сподели: