Мицкоски: Денешниот празник да донесе мир, спокој, добро здравје и бериќет за сите

Објавено на 19 јануари, 2022 во 11:36

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, по повод празникот Богојавление-Водици, упати честитка до православните христијани во државава и до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска архиепископија, архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан. Посакува мир, спокој, добро здравје и бериќет за сите граѓани.

Мицкоски истакнува дека празникот на крштевањето на Исус Христос во светите води на реката Јордан ја има симболиката на духовното раѓање и прочистувањето. Овој ден, посочува, ја носи пораката на големата верба и надеж дека секое искушение и предизвик може да биде надминат ако сме водени од љубовта кон Бога, љубовта кон своите ближни, кон нашите пријатели и соседи. Само во духот на милосрдието и посветеноста кон добрите дела, ќе црпиме сила за заеднички да го постигнеме напредокот на нашата татковина Македонија.

-Вербата и сплотеноста, велат, планини поместува. Нашиот предизвик е заедно со народот оваа апатичност, безнадежност и секојдневните порази со кои денес живееме, да ги замениме со перспективност, развој и среќа на граѓаните. Нашата цел е да ја промениме тажната реалност, која поради нивната неодговорност и неспособност, елитите ја преставуваат како неизбежност. Минатото не учи дека ако се сака и ако се има верба во капацитетот на сопствениот народ, може да се направи подобро утре. Традицијата и заедничките вредности покажале низ историјата дека можеме заедно да градиме подобра иднина за сите. Нека денешниот празник донесе мир, спокој, добро здравје и бериќет за сите во Македонија. Бог се јави! Нека е честит и за многу години големиот христијански празник Богојавление Водици!, наведува Мицкоски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.