МЗ: Ревакцинирани 44% од полнолетните граѓани во државата

Објавено на 7 октомври, 2021 во 10:07

Како што информираат од Министерството за здравство, во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3458 дози вакцини, од кои 873 се аплицирани како прва доза, 2513 се ревакцинирани, а 72 граѓани примиле трета доза вакцина.

Заклучно со 6 октомври вкупно се вакцинирани 793 179 граѓани, ревакцинирани се 743 374, а трета доза примиле 571 граѓани. 53% од граѓаните над 40 годишна возраст се ревакцинирани, а 33% од популацијата од 18 до 39 години примиле барем една доза вакцина.

Опфатот со вакцинација со една доза вакцина, на полнолетната популација е 47%, а со две дози опфатени се 44% од граѓаните над 18 години. Според бројот на аплицирани вакцини, 38% од целата популација во нашата земја е вакцинирана, а 35% од популацијата во државата примила две дози вакцина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.