На фестивалите во Црна Гора само со Ковид потврда

Објавено на 11 август, 2021 во 10:39

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека без Ковид потврди нема може да се присуствува на најавените фестивали во целата држава, пренесува РТЦГ.

Институтот ги потсети организаторите дека пристапот на фестивалите е дозволен само со исполнување на еден од четирити услови од Националната Ковид потврда, а тоа се доказот дека лицето во целост или барем еднаш е вакцинирано, негативен тест против коронавирус кој не е постар од 72 часа, позитивен ПСР тест кој е постар од 14 или не е постар од 180 дена или негатив брз тест кој не е постар од 48 часа.

-Во исто време, за да спречиме ширење на дезинформации, Институтот за јавно здравје на Црна Гора, како и министерството за здравје, никогаш на никој од организаторите на ваквите манифестации не им понудиле услуги за тестирање со брзи тестови за антитела,  соопштија од Институтот, пренесува РТЦГ.

-Уште еднаш ги повикуваме организаторите на сите музички фестивали да ги почитуваат прописите и правилата под кои треба да работат,  велат од Институтот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.